ÖSD Zertifikat B1

Praktické dovednosti pro každodenní komunikaci v osobním i profesním kontextu v běžných, zejména neformálních, situacích.

Zkouška v mezinárodním systému ÖSD (Österreich Schweiz Deutschland) určená kandidátům zhruba od 16 let věku po alespoň čtyřech letech výuky němčiny na mezinárodní úrovni CEFR B1. Ve čtyřech částech, čtení, poslechu, psaní a mluvení, ověřuje schopnost základní komunikace na běžná témata v osobním i pracovním životě. Kandidáti se setkávají s praktickou němčinou z jazykových oblastí Rakouska, Německa a Švýcarska. Více o zkouškách ÖSD a důvodech k jejich absolvování zde.

Části zkoušky

Lesen

65 minut

Variace textů na porozumění v pěti různých částech.

Hören

40 minut

Čtyři poslechové části od konverzací po rozhlasové zprávy.

Schreiben

60 minut

Osobní i formální e-mail, omluva, vyjádření názorů.

Sprechen

15 minut

Otázky a odpovědi, společná aktivita, prezentace.

Ukázkové testy

Písemná část

Oficiální ukázkové testy ÖSD ke stažení obsahují všechny komponenty zkoušky, včetně poslechu a správných odpovědí a lze je tak využít i ke zkouškové přípravě. Jednotlivé části jsou zabaleny v souboru ve formátu zip a je tak nutné je nejdříve rozbalit.

Ukázkové testy ke stažení

Ústní část

Hodnocení

Hodnocení zkoušky je postaveno na pozitivním přístupu. Hodnotí se tedy to, co kandidáti umí, nikoliv to, co neumí. Zkoušku vyhodnocují nezávisle dva examinátoři. Písemná a ústní část zkoušky lze skládat odděleně, úspěšní kandidáti pak získávají certifikát za obě části, pokud je složí najednou, nebo za každou část, pokud je absolvují v různých termínech. 

Kam dál